Ne grizu ljude, ali su opasni mali nametnici. Dosadne su kao komarci, ali protiv njih ne pomažu ni najbolji repelenti – hrastove stjenice, sitni kukci ovo ljeto postali su prava noćna mora za sve ljubitelje prirode. Na zagrebačkoj Medvednici trenutno ne možete provesti ni pet minuta na miru, a da vam kosa, majica, hlače – zapravo, cijelo tijelo – ne bude prekriveno tim prozirnim napastima. Njihova prisutnost toliko je intenzivna da je šetnja šumom ili piknik na travi postao pravi izazov, a mnogi su se ovog ljeta odlučili ostati u zatvorenom, samo da ne riskiraju susret s ovim dosadnim kukcima.
„Na Medvednici je trenutačno zabilježen veći broj mrežastih hrastovih stjenica (Corythuchaarcuata), invazivne vrste koja se širi u našim hrastovim šumama. Iako ovi sitni kukci nisu opasni za ljude, mogu biti neugodni jer pokušavaju bosti kožu i zadržavaju se na odjeći. Preporučujemo vam da budete svjesni njihove prisutnosti tijekom posjeta i, ako planirate dolazak s djecom, pripremite se na moguću prisutnost ovih kukaca“, stoji na stranicama Medvednice koja je posebno zahvaćena hrastovim stjenicama.
Razlike između kućnih i hrastovih stjenica
Kad pomislimo na stjenice, obično nam na pamet padnu one koje se zavlače u naše krevete, uzrokujući besane noći i neugodnosti. Znate onu američku uzrečicu „don’t let the bed bugs bite“?
No, ove stjenice su sasvim drugačije. Hrastove stjenice, porijeklom iz Sjeverne Amerike, možda nisu zainteresirane za naše krevete, ali su zato prava katastrofa za hrastove šume. Te male, mrežasto krilate napasti isisavaju sokove iz listova hrasta, što uzrokuje žutilo, sušenje i opadanje listova. Tako oslabljuju stabla i ozbiljno ugrožavaju šumske ekosustave, što bi moglo imati dugoročne posljedice za bioraznolikost i stabilnost naših šuma.
Nisu prijetnja ljudima
Ove stjenice se brzo razmnožavaju, a njihov prodor u europske šume posljednjih godina postao je sve očitiji. Zbog svojih malih dimenzija, često prolaze neprimijećeno dok ne postane prekasno. Kada se jednom naseljuju, teško ih je iskorijeniti.
Iako su štetne za prirodu, hrastove stjenice ne predstavljaju prijetnju ljudima. Ne grizu ljude, ali kod onih s osjetljivijom kožom, kontakt s njima može izazvati blagu iritaciju. Ponekad to može rezultirati crvenilom ili oteklinama, ali takve reakcije su rijetke i obično nisu ozbiljne. Unatoč tome, neugodan osjećaj koji ostavljaju kad se mase njih sakupljaju na koži ili odjeći dovoljan je da pokvari i najmirniji boravak u prirodi.
Naslovna fotografija – David Hertle – Unsplash
Kontakt – Domagoj Sever “Znate li što su hrastove stjenice i zašto nam ovog ljeta zadaju glavobolju?”