Karta svijeta koju poznajemo nije realna

by Domagoj Sever
karta svijeta jack stapleton unsplash

Većina nas je odrasla gledajući tradicionalne karte svijeta u atlasima ili na zidovima učionica, ali rijetko se pitamo koliko su one točne. Karta svijeta koju najčešće koristimo, poznata kao Mercatorova projekcija, zapravo iskrivljuje stvarne veličine kontinenata i zemalja. Ova projekcija, razvijena još u 16. stoljeću, ima svoju svrhu u navigaciji, ali nije precizna kada je riječ o prikazivanju stvarnih proporcija Zemlje.

Zašto su karte iskrivljene?

Mercatorova projekcija prilagođena je za navigaciju, jer omogućava jedrenje ravnim linijama između točaka. Međutim, kako se udaljavamo od ekvatora, ova karta uveliko povećava veličinu zemalja i kontinenata. Tako, na primjer, Grenland na karti izgleda gotovo veličine Afrike, iako je Afrika zapravo 14 puta veća! Rusija, Kanada i Europa također djeluju mnogo veće nego što stvarno jesu u usporedbi s Južnom Amerikom ili Afrikom.

Stvarne proporcije: šokantne usporedbe

Prema stvarnim mjerenjima na temelju globusa ili Gall-Petersove projekcije, evo nekoliko zanimljivih činjenica:

  • Afrika je toliko velika da bi mogla obuhvatiti SAD, Kinu, Indiju i cijelu Europu zajedno, a da još uvijek ostane prostora!
  • Brazil je skoro duplo veći od Aljaske, iako na Mercatorovoj karti izgleda manjim.
  • Antarktik, koji na tradicionalnim kartama izgleda gigantski, zapravo je znatno manji kada ga usporedimo s kontinentima poput Afrike ili Južne Amerike.
karta svijeta clay banks unsplash
Photo: Clay Banks (@claybanks) | Unsplash Photo Community“Karta svijeta koju poznajemo nije realna”

Zanimljivosti o kartama svijeta

  • Najveće zablude: Europa izgleda veća nego što jest, ali u stvarnosti je manja od Južne Amerike, koja je skoro dvostruko veća od nje.
  • Izostavljena područja: Pacifičke zemlje poput Kiribatija i Tuvalua često se potpuno izgube na standardnim kartama zbog svoje male površine.
  • Alternativne projekcije: Postoje projekcije poput Winkel-Tripel ili Gall-Peters koje nude precizniji prikaz veličina, ali nisu široko korištene.

Zašto je ovo važno?

Način na koji gledamo karte utječe na naše razumijevanje svijeta. Preuveličavanje veličina sjevernih zemalja (poput Europe i Sjeverne Amerike) često je povezano s kolonijalnim utjecajima, dok su zemlje Globalnog juga, poput Afrike i Južne Amerike, prikazane kao manje i time percipirane kao “manje značajne”. Korištenjem preciznijih mapa možemo bolje razumjeti stvarnu geografiju i razmjere našeg planeta.

Svijet je mnogo drugačiji nego što ga vidimo na kartama koje smo navikli koristiti. Sljedeći put kada pogledate kartu, sjetite se: ono što vidite nije uvijek ono što jest!

Naslovna fotografija – Jack Stapleton (@jpsmedia) | Unsplash Photo Community

Kontakt – Domagoj Sever

Povezani članci

Ostavite komentar

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ova web stranica koristi kolačiće za unaprijeđenje Vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da ste u redu s ovim, ali možete se odustati ako želite. Prihvati Saznaj više