Tapiri, jedni od najstarijih sisavaca na planetu, nezaobilazan su dio bogate faune Kostarike. Ovi fascinantni biljojedi, poznati i kao “živi fosili”, već milijunima godina obitavaju na našoj planeti, a danas su pravi dragulji tropskih ekosustava. U Kostarici živi srednjoamerički tapir (Tapirus bairdii), poznat kao najveći kopneni sisavac u regiji, ali i kao kritično ugrožena vrsta.
Gdje žive tapiri?
Tapiri žive u tropskim i suptropskim područjima Srednje i Južne Amerike, kao i u dijelovima jugoistočne Azije. Njihova staništa uključuju guste tropske kišne šume, močvare, riječne obale i mangrove – mjesta s obiljem vegetacije i stalnim izvorima vode.
- Srednja Amerika:
Srednjoamerički tapir (Tapirus bairdii), poznat i kao Bairdov tapir, obitava od južnog Meksika preko Srednje Amerike do sjeverozapadne Kolumbije. Najveće populacije nalaze se u prašumama Kostarike, Belizea i Paname. - Južna Amerika:
Južnoamerički tapir (Tapirus terrestris), najraširenija vrsta, nalazi se u Amazonskoj prašumi, Cerradu, Pantanalu i Andama, od Venezuele do sjeverne Argentine. - Jugozapadna Azija:
Malajski tapir (Tapirus indicus), jedina vrsta koja živi izvan Amerike, obitava u tropskim šumama Tajlanda, Malezije, Indonezije i Mianmara. - Visoke šume Anda:
Planinski tapir (Tapirus pinchaque), koji je najmanja vrsta, nalazi se u hladnijim, vlažnim šumama Anda u Kolumbiji, Peruu i Ekvadoru.
Njihovo prirodno stanište:
Tapiri preferiraju guste, vlažne šume s mnogo vegetacije jer im to omogućava zaklon od predatora i dovoljno hrane, poput lišća, voća i mladih izbojaka. Također, blizina vode ključna je za njihov opstanak jer su odlični plivači koji koriste rijeke i jezera za rashlađivanje, hranjenje i bijeg od grabežljivaca.
Gubitak ovih staništa zbog ljudskih aktivnosti, poput krčenja šuma i urbanizacije, glavni je razlog ugroženosti tapira diljem svijeta.
Zanimljive činjenice o tapirima:
- Bliski srodnici nosoroga i konja
Iako izgledaju poput svinja, tapiri su bliži srodnici nosoroga i konja. Njihov jedinstveni produženi nos, nalik kratkoj surli, koristi se za branje hrane i njuškanje okoline. - “Šumski vrtlari”
Tapiri igraju ključnu ulogu u očuvanju ekosustava jer šire sjemenke biljaka koje konzumiraju. Na taj način omogućavaju obnovu i rast šuma. - Odlični plivači
Tapiri su veliki ljubitelji vode. Njihove snažne noge i sposobnost zadržavanja daha omogućuju im plivanje i čak ronjenje kako bi pronašli hranu ili pobjegli od grabežljivaca. - Kritično ugrožena vrsta
Srednjoamerički tapiri suočeni su s velikim prijetnjama, uključujući gubitak staništa zbog krčenja šuma, krivolov i klimatske promjene. Procjenjuje se da ih u Kostarici ima manje od 1000.
Zašto su tapiri važni?
Tapiri nisu samo simbol biološke raznolikosti Kostarike već i ključni pokazatelji zdravlja ekosustava. Njihov nestanak mogao bi dovesti do značajnih promjena u tropskim šumama koje ovise o njihovoj ulozi u širenju biljaka.
Kako ih zaštititi?
Kostarika aktivno radi na zaštiti tapira kroz programe očuvanja i podizanja svijesti. Posjetitelji nacionalnih parkova mogu doprinijeti ovom cilju pridržavanjem pravila i podrškom lokalnim inicijativama.
Tapiri su prava prirodna čuda koja vrijedi zaštititi za buduće generacije. Ako posjetite Kostariku, možda ćete imati sreće vidjeti ovog tihog “čuvara šume” u njegovom prirodnom staništu!
“Tapiri, sisavci koji su čuvari tropskih šuma”