Tajanstvene životinjske vrste, 5 nevjerojatnih bića za koja možda nikad niste čuli

by Domagoj Sever
Svjetski-dan-divljih-vrsta-studio-crevettes-unsplash

3. ožujka obilježavamo Svjetski dan divljih vrsta, podsjećamo se na čudesna bića s kojima dijelimo planet. Mnoge divlje vrste su poznate i voljene – lavovi, slonovi i dupini često su u središtu pažnje. No, priroda skriva mnogo tajanstvenih stvorenja o kojima se rijetko govori. Ovo je prilika da upoznamo pet nevjerojatnih vrsta koje možda nikada niste sreli u školskim udžbenicima.

1. Aksolotl – vječni tinejdžer među vodozemcima

Ova mala vodena salamandra iz Meksika poznata je po svojoj nevjerojatnoj sposobnosti regeneracije. Aksolotl može obnoviti izgubljene udove, pa čak i dijelove srca i mozga! Njegov mladenački izgled rezultat je neobične osobine zvane neotenija – ostaje u larvalnom stadiju cijeli život. Nažalost, u divljini je izuzetno ugrožen zbog gubitka staništa.

2. Saola – azijski „jednorog“

Saolu, tajanstvenog sisavca koji živi u planinama Laosa i Vijetnama, znanstvenici su otkrili tek 1992. godine. Iako izgleda poput antilope, genetski je bliža govedima. Saola je toliko rijetka da su je stručnjaci jedva uspjeli proučiti, a smatra se jednom od najugroženijih vrsta na svijetu.

3. Pangolin – vitez prirode u oklopu

Pangolin izgleda poput križanca između mravojeda i šišmiša, a njegovo tijelo prekriveno je tvrdim ljuskama. Ova jedinstvena životinja koristi svoj dugi jezik za lov na mrave i termite, ali je nažalost najčešće krijumčarena životinja na svijetu. Unatoč zaštiti, pangolini su i dalje na meti krivolovaca zbog svojih ljusaka, koje se koriste u tradicionalnoj medicini.

4. Dumbo hobotnica – slatki stanovnik oceanskog dna

Ime je dobila po velikim perajama koje podsjećaju na slonove uši iz crtanog filma „Dumbo“. Ova simpatična hobotnica živi na dubinama većim od 3.000 metara i rijetko se viđa. Za razliku od svojih rođaka, ne koristi mlazni pogon za kretanje, već leprša perajama poput elegantnog plivača.

5. Gerenuk – žirafa među antilopama

Ova vitka antilopa iz Afrike može stajati na stražnjim nogama kako bi dohvatila lišće s drveća, baš poput male žirafe. Zahvaljujući dugom vratu, gerenuk se lako prilagođava suhim predjelima gdje su biljke rijetke. Njegova neobična građa tijela čini ga pravim čudom evolucije.

Zašto je važno pričati o njima?

Na Svjetski dan divljih vrsta, 3. ožujka, ključno je podsjetiti se koliko su raznolike i nevjerojatne životinje koje još uvijek nismo u potpunosti istražili. Mnoge od njih suočavaju se s prijetnjama poput gubitka staništa i krivolova. Što više znamo o njima, to im možemo bolje pomoći da opstanu. Možda jednog dana aksolotl otkrije tajnu regeneracije koja će pomoći ljudima, ili pangolin prestane biti lovljen zbog praznovjerja. Svaka od ovih vrsta ima svoju ulogu u prirodi i zaslužuje da je štitimo.

Naslovna fotografija: Studio Crevettes (@studiocrevettes) | Unsplash Photo Community

Kontakt – Domagoj Sever

Povezani članci

Ostavite komentar

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ova web stranica koristi kolačiće za unaprijeđenje Vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da ste u redu s ovim, ali možete se odustati ako želite. Prihvati Saznaj više