Zanima li vas istraživanje starih objekata u kojima odavno nema žive duše, onda je napušteni vojni aerodrom Željava svakako mjesto koje morate posjetiti.
Napušteni vojni aerodrom Željava, smješten je na granici s Bosnom i Hercegovinom, dvadesetak kilometara udaljen od Plitvičkih jezera i isto toliko od Bihaća. Veći dio aerodroma je na hrvatskom teritoriju, a 2 piste su na teritoriju BiH. Ovo mistično mjesto jedno je od najzanimljivijih vojnih objekata ne samo u Hrvatskoj već i šire.
Građen je u tajnosti tijekom Hladnog rata i bio je jedan od dva dežurna vojna aerodroma u Jugoslaviji. Stoga je pomno osmišljen i plan o samodostatnosti aerodroma. Tako je unutar samog aerodroma skladište s gorivom, elektroenergetsko postrojenje za proizvodnju električne energije, u blizini kasarni izvor vode s pumpama, građen je naftovod i to po najvišim standardima koji se mogu oduprijeti udaru avionskih bombi.
U tunelima koji su udaljeni oko 3 km od kasarne izgrađena je ventilacija koje je osiguravala idealne uvjete za ljude koji su boravili u njima i čuvali avione. Voda, struja, telekomunikacija, sve je išlo kroz tunele. Četiri tunela u planini Plješivici međusobno su povezana, a ulazi su građeni za MIG-ove pa ćete i danas vidjeti oblik MIG-a 21 prilikom ulaska u jedan od tunela. Na samim izlazima iz tunela su piste s pomoćnim pistama te raketnom obranom.
Klek objekt 505
Vojni aerodrom Željava bio je jedan od najmoćnijih i najsuvremenijih u Europi, a posljednji avion tu je sletio 1992. godine. Cijeli vojni kompleks nazvan je Klek objekt 505. Uništen je prilikom povlačenja JNA koja je po napuštanju postavila eksplozivne naprave u tunelima i na pistama, a snaga detonacije i danas je vidljiva na pojedinim dijelovima. Mnogi se pitaju je li Željava i danas radioaktivna, no odgovori su dvojaki. Dok jedni tvrde da su istraživanja pokazala da radioaktivnosti nema, drugi govore da je cijeli objekt onečišćen radioaktivnom tvari americij-241. Procijenite sami, no činjenica jest da turisti i dalje posjećuju objekt, a cijela misterija oko tog pitanja dodatno golica maštu zaljubljenika u vojnu povijest.
Na samom ulazu u vojni aerodrom nalazi se avion Douglas C 47, danas simbol Željave i jedan od njezinih najfotografiranijih dijelova. Jednostavno ne možete proći pored njega, a da ga ne fotografirate izvana i iznutra. Da, moguć je i ulazak u avion. Možete i sjesti na mjesto pilota, no budite oprezni kuda stajete.
Ogroman turistički potencijal Željave
Aerodrom Željava, iako napušten i zapušten zbog svoje burne povijesti i događanja na ovim prostorima nudi ogroman turistički potencijal. Tako je 2022. godine ovdje održan automobilistički spektakl Balkan’s Finest Competition u organizaciji Auto kluba NLO 505., a i prva međunarodna utrka polumaratona. Obje manifestacije odmah su privukle veliki broj ljubitelja automobila odnosno trčanja, što dovoljno govori o turističkom potencijalu koji Željava nudi.
S druge strane, mnogi turisti, a posebno zaljubljenici u tzv. vojni turizam na svojoj bucket listi imaju upravo vojni aerodrom Željava. No problem je što se tamo još uvijek nije sigurno kretati. Barem ne u cijelosti.
Jedno je sigurno. Vojni aerodrom Željava ostaje važan podsjetnik na prošlost ovih krajeva, Jugoslavije i njezine uloge u tadašnjim vojnim operacijama. Imate li priliku, svakako ga posjetite. Uvjerite se kako je nekada moćan vojni div danas postao tek oronuli, zapušteni starac čija priča ostaje zauvijek utkana u povijest Hrvatske i regije.