Ako planirate letove unutar Europske unije pripremite se za nekoliko promjena jer od 1. rujna vrijede nova pravila za ručnu prtljagu. Europska komisija uvela je nova-stara pravila koja će utjecati na količinu tekućina koje možete nositi, kao i na dimenzije i težinu vaše prtljage. Evo što trebate znati kako biste izbjegli neugodne situacije tijekom putovanja.
Jedna od najvećih promjena odnosi se na ponovno uvođenje ograničenja za tekućine. Putnici smiju nositi tekućine, aerosole i gelove u bočicama zapremine do 100 ml, smještenim u jednu prozirnu vrećicu od maksimalno 1 litre. Ove tekućine morate unaprijed pripremiti i staviti u ručnu prtljagu, a bočice veće od 100 ml morat ćete smjestiti u prijavljenu prtljagu. Izuzeci od ovog pravila uključuju lijekove i hranu za bebe.
Razlog vraćanja ovog ograničenja leži u tehničkim problemima s novim skenerima u zračnim lukama. Iako su skeneri nove generacije omogućavali lakši prijenos većih količina tekućina, sustavi u nekim lukama nisu se pokazali potpuno pouzdanima, zbog čega su uvedene dodatne sigurnosne mjere.
Od 1. rujna, svi putnici unutar EU moraju poštovati strogo definirane dimenzije i težinu ručne prtljage. Dozvoljeno je ponijeti jedan komad ručne prtljage težine do 10 kg, s maksimalnim dimenzijama 55 x 40 x 20 cm. Uz to, možete ponijeti jedan manji osobni predmet, poput torbice, ruksaka ili torbe za laptop, dimenzija do 40 x 30 x 15 cm, koji mora stati ispod sjedala ispred vas.
Ove mjere sada su standardizirane za sve zračne prijevoznike u EU, što je olakšanje za putnike jer više neće biti različitih pravila ovisno o kompaniji kojom lete. Ova promjena dolazi kao odgovor na želju Europske unije da osigura veću transparentnost i zaštitu putnika.
Ova pravila vraćena su zbog privremenih tehničkih izazova vezanih uz sigurnosne skenere u zračnim lukama. Iako se očekivalo da će nova tehnologija omogućiti putnicima lakše i brže prolazne kontrole, neki skeneri nisu postigli željene rezultate u detekciji većih količina tekućina. Kao mjera opreza, Europska komisija odlučila je vratiti starija pravila dok se ne riješe tehnički problemi.
Najvažniji savjet je da pažljivo spakirate svoje tekućine i provjerite dimenzije svoje ručne prtljage. Pazite da sve bočice tekućina koje unosite u kabinu budu unutar dopuštenih ograničenja i smještene u prozirnu vrećicu. Ako putujete s većim predmetima ili tekućinama koje prelaze ograničenja, spakirajte ih u prijavljenu prtljagu kako biste izbjegli neugodne situacije na aerodromu.
Također, pratite obavijesti zračnih prijevoznika i zračnih luka, jer se pravila mogu mijenjati ovisno o tehničkom napretku i sigurnosnim standardima.
Ukratko, dok čekamo stabilnija tehnička rješenja, ova nova-stara pravila zahtijevaju samo malo dodatne pažnje pri pakiranju, a putovanje zrakoplovom bit će bezbrižno ako ih se pridržavate.
Prethodni članak: Hrvatski otoci bez automobila idealni su za potpuni odmor i uživanje – Domagoj Sever