Restoran Ivančica u Lepoglavi jedinstveno je gastronomsko odredište u Zagorju koje spaja izvrsnu kuhinju s društveno odgovornim poslovanjem. Smješten u neposrednoj blizini Kaznionice Lepoglava, restoran je poznat po ukusnim jelima, posebno lignjama pripremljenim na različite načine, te po tome što u njemu rade i zatvorenici u sklopu rehabilitacijskog programa.
Gastronomska ponuda
Lignje su specijalitet restorana Ivančica i dostupne su u nekoliko varijanti: pržene, sa žara, na pariški način te punjene. Prema recenzijama posjetitelja, lignje su izvrsno pripremljene, s posebno pohvaljenim pariškim načinom pripreme. Cijene lignji kreću se od 9 do 11 eura, što ih čini pristupačnima širokom krugu gostiju.
Osim lignji, restoran nudi i razna mesna jela s roštilja, poput Pavlinskog odreska u umaku od gljiva, te tradicionalna jela poput mesa iz banjice ili lovačkog kotleta. Kuharice restorana same pripremaju domaće krokete, mlince i rezance, što dodatno obogaćuje ponudu.
Posebnost restorana
Ono što restoran Ivančica čini posebnim jest činjenica da u njemu rade osim zaposlenika i zatvorenici Kaznionice Lepoglava. Oni sudjeluju u pripremi hrane i posluživanju gostiju, što je dio programa rehabilitacije s ciljem lakše reintegracije u društvo nakon odsluženja kazne. Gosti često ne mogu razlikovati zatvorenike od ostalog osoblja, jer su svi jednako odjeveni i profesionalni u svom radu.
Vinska ponuda
Kaznionica Lepoglava poznata je i po vlastitoj proizvodnji vina. Njihova graševina osvojila je brončanu medalju na prestižnom natjecanju Decanter World Wine Awards u Londonu, što svjedoči o kvaliteti vina koja se poslužuju u restoranu.
Restoran Ivančica odiše atmosferom kasnih devedesetih, s interijerom koji uključuje crvene tapecirane separee i staklene pregrade. Restoran je podijeljen na dva dijela: donji dio za à la carte ponudu i gornji dio za gablece i veće svečanosti. Tijekom toplijih mjeseci, dostupna je i terasa za uživanje na otvorenom.

Lepoglava je grad čipke
Mnogima je grad poznat po danas najvećem zatvoru u Hrvatskoj i čipki, a rijetki znaju da je već od 1400. Lepoglava bila kolijevka znanosti, umjetnosti i kulture. Smještena podno planine Ivančice u Hrvatskom Zagorju, mjesto je gdje je 1503. osnovana prva svjetovna gimnazija i prvo sveučilište u Hrvatskoj s pravom dodjeljivanja akademskih titula.
Početak izrade čipke vezan je uz Pavlinske svećenike. Daljnji razvoj i učenje čipkarstva nakon ukidanja pavlinskog reda 1786. nastavlja se u privatnim radionicama i postaje tradicija ruralne sredine. Čipka se u počecima koristila kao ukras za vjerske prostore i crkvenu odjeću, a kasnije kao ukras tradicijske odjeće i kućanstva. Protekom vremena, izrada čipke organizirana je u okviru škola, tečajeva i radionica. Čipkarstvo je s vremenom postalo i stalan izvor dodatne zarade seoskih čipkarica.

Ako tražite ideju za izlet, posjetite predivan dio Zagorja sa sjeverne strane Ivančice, Lepoglavu, Ivanec i čaroban dvorac Trakošćan.
“Savršene lignje u Lepoglavi poslužuju zatvorenici”