Otok Šćedro, smješten uz južnu obalu otoka Hvara, jedno je od onih skrivenih mjesta na Jadranu koje nude potpuni bijeg od užurbanosti svakodnevnog života. Ovaj mali i miran otok površine samo 8,37 km² krasi izvanredna prirodna ljepota, bogata povijest i očuvani mediteranski ekosustav. Šćedro je posebno privlačan ljubiteljima prirode, avanturistima i svima onima koji traže miran kutak daleko od masovnog turizma.
Iako na Hvar dolazim zadnjih desetak godina, ovo ljeto sam prvi put konačno posjetio Šćedro i zažalio sam što to nisam učinio ranije. Najjednostavniji prijevoz do otoka je u vrijeme turističke sezone iz Zavale brodicom u 10:00 i 11:00 sati, a povratak za Zavalu je u 17:00 i 18:00 sati (cijena povratne karte je 10 eura). Šćedro je službeno nenaseljen što ga čini idealnim otokom za bijeg od ljetnih gužvi. Poseban je i po tome što nema struje niti vode već se koriste gustirne i solarna energija. Otok je dug 6,5 km i širok 1,5 km, a najviši vrh visok 113 m, savjet je da iznajmite električni bicikl (20 eura jedan dan) i istražite čim više predivnih i skrivenih uvala.
Ono što odmah oduševljava posjetitelje otoka Šćedro je njegova netaknuta priroda. Otok je 1968. godine zaštićen i proglašen značajnim krajobrazom zbog svoje bioraznolikosti i izuzetno čistog mora. Kristalno čiste uvale poput Mostira i Lovišća pružaju idealne uvjete za kupanje, ronjenje i druge morske aktivnosti. Jedna od specifičnih karakteristika Šćedra je njegova divlja, surova ljepota s minimalnim intervencijama ljudske ruke. Budući da na otoku nema velikih naselja niti urbanizacije, posjetitelji se mogu potpuno povezati s prirodom. Zahvaljujući svojoj izolaciji i ograničenom broju posjetitelja, Šćedro ostaje savršeno mjesto za bijeg od stresa i gužvi.
Povijest otoka
Šćedro ima bogatu i zanimljivu povijest. U antičko doba bio je poznat pod imenom Tauris. Tijekom srednjeg vijeka, benediktinci su na otoku osnovali samostan i crkvu sv. Marije, čiji ostaci još uvijek postoje u uvali Mostir. Ova crkva je nekoć služila kao sklonište za moreplovce koji su se sklanjali od jakih vjetrova i oluja. Posebno je zanimljivo da ime otoka potječe od staroslavenske riječi “ščedri”, što znači “dobar” ili “milosrdan”, što simbolizira ulogu otoka kao sigurnog zaklona za brodove. Uz povijest benediktinskog samostana, otok Šćedro bio je i poprište pomorskih bitaka. Najpoznatija je ona između venecijanske i turske flote iz 16. stoljeća, čiji su sudionici koristili uvale otoka kao zaklon.
Aktivnosti i smještaj
Šćedro je savršeno mjesto za ljubitelje avanture i aktivnog odmora. Zbog svoje veličine, Šćedro je najpraktičnije istražiti biciklom (ako ne iznajmite barku ili imate vlastiti brod), dok uvale pružaju mogućnosti za istraživanje podmorja. Ronjenje i snorkeling su popularne aktivnosti, jer je more oko Šćedra bogato podvodnim životom. Šćedro nudi autentičan doživljaj robinzonskog turizma, pa je smještaj ograničen na samo nekoliko kuća i konoba koje pružaju osnovne uvjete, ali i priliku da uživate u domaćoj dalmatinskoj kuhinji i svježoj ribi. Četiri restorana na otoku nude tradicionalna jela koja će zadovoljiti i najveće gurmane.
Ako se nađete na Hvaru, obavezno posjetite skriveni dragulj Šćedro koji pruža jedinstven spoj prirodne ljepote, bogate povijesti i potpune izolacije. Ako tražite mjesto za opuštanje daleko od gužve, Šćedro je savršeno odredište. Sa svojim kristalno čistim morem, mirnim uvalama i očaravajućim krajolicima, ovaj otok nudi nezaboravan doživljaj autentične Mediteranske prirode.