Influenceri su danas svuda. Na Instagramu, TikToku, Facebooku, YouTubeu… Gdje god okreneš ekran, netko ti prodaje kremu koja stvarno rješava bore, hvali se hotelom koji si ti teško možeš priuštiti ili te uvjerava da su oni proteinski keksići ukusniji od Nutelle (nisu). Ne brini ako nemaš snage dizati se u pet ujutro i imati savršen život kakav neki prezentiraju, jer većina toga je laž.
Ali ako si ikad pomislio da je posao influencera lak, dragi moj, gadno se varaš. Da je biti influencer lako, influencer bi bio svako. I baš zato nisu svi influenceri. Štoviše, oni koji su u tom biznisu, međusobno se u većini slučajeva ne podnose (ima izuzetaka), a ispod sjajnog filtera od sepije kriju se brutalni podočnjaci i još brutalniji sukobi ega.
Tko su zapravo influenceri?
Prije nego što skočimo u to kako se međusobno ne podnose, hajmo definirati što su zapravo influenceri. To su ti ljudi koji su odjednom postali relevantni u svijetu jer imaju brojke. Ne diplome, ne iskustvo, nego brojke koje su kod nekih i upitne jer iza njih stoje botovi iz Indije. Broj pratitelja, lajkova, pregleda, srčeka. Oni su ti digitalni “celebrityji” koji svojim objavama navode ljude da kupe nešto, glasaju za nešto ili jednostavno, potroše vrijeme gledajući ih kako jedu brunch dok ti za doručak mažeš paštetu.
Što se krije iza kulisa?
Da, njihov život izvana izgleda savršeno – svakodnevna klopa u restoranima, putovanja, dizajnerska odjeća i beskonačni lanci poklona od raznih brendova. Ali, što se krije ispod tog lažnog sjaja? Kome je posao da se svakodnevno fotka dok pije matcha latte na “random lokaciji” i širi osmijeh veći od vlastitog bankovnog računa?
Influenceri žive u konstantnoj utrci – ne samo s vremenom, već i s konkurencijom. Njihov svijet je zapravo bojno polje gdje se likeovi pretvaraju u oružje, a pratitelji su pješadija. Nitko to neće reći, ali najgora bitka vodi se upravo među njima. Jer, daj ruku na srce, koliko puta si vidio kako se influenceri međusobno stvarno podržavaju? To se događa otprilike koliko i snijeg u listopadu.
Kolegica me nedavno žicala da odradimo zajedno giveaway, jer su joj potrebni novi followeri na portalu. Odbio sam je i objasnio joj na najljepši mogući način da ja tom “suradnjom” ne bi dobio apsolutno ništa. Što je napravila “kolegica”? Unfollow. Unfollow je to oružje koje imaju svi, to je otrovna strelica koja se najčešće koristi iz prkosa i inata.
„Prijateljstva“ iz nužde i sukobi ega
Na Instagramu ili TikToku možda izgleda kao da se vole – međusobni lajkovi, komentari puni srca i cvjetića, tagovi na eventima, ali prava istina je daleko od toga. Oni većinom ne surađuju jer žele, nego jer moraju. Ako jedna influencerica ne lajka objavu druge, odmah se pokreću teorije zavjere, a hrpetinu puta sam doživio da se ekipa ljubaka na eventu, a već na kavi nakon eventa se u drugim društvima obasipaju jako osebujnim epitetima. Prijateljstva među influencerima su poput instant juhe – brza, jeftina i najčešće bez okusa.
Ako si mislio da je najgore kada se dva slavna glumca sukobe, nisi još vidio svađu između influencera. Tu se ne svađaju samo oko toga tko je imao više lajkova, već i tko je dobio bolji ugovor s brendom. Kupi li jedna influencerica torbu od 2 tisuće eura, druga odmah naruči onu od 3 tisuće i hvali se istom. I da ne govorimo o „ukradenim“ idejama – ne prođe ni mjesec dana, a već netko kopira fotku, filter ili hashtag. To je pravi virtualni rat.
Tajna ljubomora
Najveći problem je što influenceri moraju biti ljubazni i podržavati jedni druge… barem na površini. Ali istina je da se često međusobno ne podnose. Iza kulisa, dok nasmijano slikaju svoje „BFF“ selfieje na događajima, često bi se najradije međusobno blokirali. Jer u svijetu gdje je svaki lajk, svaki sponzorski ugovor i svaka nova suradnja pitanje opstanka, ljubomora ne može izostati. Oni su konkurencija, a u svijetu influencera, svaka konkurencija je prijetnja.
Burnout na vidiku
Uz sve te međusobne bitke, treba se boriti i sa samim sobom. Jer stalna potreba za sadržajem i pratiteljima iscrpljuje. Kad si influencer, tvoj život nije tvoj – on je javni. Svaki trenutak postaje potencijalni sadržaj, svaka situacija fotogenična prilika. A kad ne uspiješ dobiti dovoljno lajkova na objavi o svom savršenom životu, postavlja se pitanje – što radim krivo? Svi drugi imaju savršeno tijelo, savršene obroke, savršene brendove, a ja?
I tako, malo po malo, svaki influencer počinje pucati. Jer nije lako biti stalno savršen. Još je teže biti stalno u trci s drugim „savršenima“.
Da je biti influencer lako, influencer bi bio svako. Ali nije. I zato nisu svi influenceri. Oni koji jesu, bore se međusobno u neprekidnom virtualnom ratu za pažnju, suradnje i lajkove, često ne voleći jedni druge ni približno onoliko koliko to izgleda na ekranu. Ispod filtera savršenstva krije se svijet prepun ljubomore, pritiska i konstantne konkurencije. Zato, ako misliš da je influencerstvo samo odmaranje i slikanje s kavama, sjeti se – da je lako, svi bi to radili.
Prethodni članak: Baraćeve špilje i Speleon – Putovanje kroz debele slojeve vremena – Domagoj Sever