Portali su prepuni vijesti o inflaciji i cijenama, pa me zanimalo što AI misli o tome da li je Hrvatska skupa destinacija za ljetovanje te da nas usporedi s konkurentskim destinacijama. Odgovor prenosim u cijelosti.
“Hrvatska je već godinama jedna od najpopularnijih turističkih destinacija u Europi, privlačeći milijune posjetitelja iz cijelog svijeta. No, s rastućom popularnošću dolaze i visoke cijene, zbog čega se postavlja pitanje: je li Hrvatska postala preskupa za prosječnog turista?

Cijene smještaja – luksuz ili nužna investicija?
Jedan od najvećih troškova ljetovanja svakako je smještaj. U popularnim destinacijama poput Dubrovnika, Hvara i Rovinja cijene privatnih apartmana i hotela dosežu visoke iznose, posebno u srcu sezone. Noćenje u hotelu s četiri zvjezdice može koštati između 150 i 400 eura, dok su privatni apartmani u centru grada često skuplji od 100 eura po noći.
S druge strane, postoje i povoljnije opcije. Manje turistički eksponirana mjesta, poput dijelova Istre, Kvarnera ili Dalmacije izvan glavnih gradova, nude pristupačniji smještaj, a kampovi su i dalje jedna od najjeftinijih opcija za ljubitelje prirode.

Ugostiteljske usluge – koliko košta uživanje u hrani i piću?
Cijene hrane i pića variraju ovisno o lokaciji. U Dubrovniku ili Splitu prosječna cijena večere za dvoje u restoranu srednje klase lako prelazi 60 eura, dok kava u elitnijim kafićima može koštati i 5 eura. Kuglica sladoleda kreće se između 2 i 3 eura.
Međutim, ako se odmaknemo od turističkih epicentara, cijene su značajno niže. U manjim mjestima ili restoranima izvan glavnih turističkih ruta moguće je pronaći pristupačnije opcije, a tržnice i lokalne pekare uvijek su dobar način za uštedu na obrocima.

Konkurencija: Kako Hrvatska stoji u usporedbi s drugim destinacijama?
Hrvatska je cjenovno slična drugim mediteranskim destinacijama poput Italije i Španjolske, ali skuplja od Grčke i Turske. Primjerice, u Turskoj su cijene smještaja niže, a all-inclusive hoteli često nude više pogodnosti po nižoj cijeni. Grčka, iako atraktivna, još uvijek ima povoljnije opcije smještaja i hrane.
Međutim, Hrvatska nudi nešto što mnoge destinacije nemaju – netaknutu prirodu, čisto more, sigurnost i autentičan mediteranski doživljaj. Iako skupa, za mnoge turiste opravdava svoju cijenu zbog jedinstvene kombinacije kulturne baštine, prirodnih ljepota i gostoprimstva.

Zaključak: Isplati li se ljetovati u Hrvatskoj?
Hrvatska nije najjeftinija destinacija, ali ni najskuplja. Ako pažljivo planirate putovanje, birate manje popularna mjesta i istražujete lokalne opcije, moguće je doživjeti predivno ljetovanje bez probijanja budžeta.
Za one koji žele luksuzno iskustvo u srcu turističkih destinacija, Hrvatska može biti skupa, ali i dalje konkurentna u usporedbi s drugim zapadnoeuropskim destinacijama. Za one koji traže povoljniji odmor, potrebno je malo više istraživanja – ali mogućnosti postoje.
Na kraju, odgovor na pitanje je li Hrvatska preskupa ovisi o vašim očekivanjima, prioritetima i planiranju. S pravim pristupom, ljetovanje na hrvatskoj obali može biti nezaboravno iskustvo – bez obzira na budžet.”
