Etna, najviši aktivni vulkan u kontinentalnoj Europi, smješten na istočnoj obali Sicilije, ponovno je pokazala svoju moćnu prirodu. Prema izvješćima talijanskih medija, tijekom noći zabilježen je snažan tok lave iz pukotine na južnoj padini kratera “Bocca Nuova” (Nova usta), koji se nalazi na nadmorskoj visini od oko 3.300 metara. Osim toga, u posljednjim danima primijećene su povremene erupcije pepela, što dodatno ukazuje na povećanu vulkansku aktivnost.
There was a small, non-explosive eruption yesterday at the southern base of the Bocca Nuova crater near the summit of Mount Etna. The eruption has produced a slow-moving lava flow advancing southwest.pic.twitter.com/rA6e3QOK8r
— Volcaholic 🌋 (@volcaholic1) February 9, 2025
Etna je poznata po svojoj učestaloj aktivnosti, a tijekom ljetnih mjeseci 2024. godine zabilježene su intenzivne erupcije pepela i lave. Ovi događaji podsjećaju na stalnu promjenjivost i snagu prirode te na potrebu za stalnim praćenjem vulkanskih aktivnosti radi sigurnosti lokalnog stanovništva i posjetitelja.
Etna, smještena na istočnoj obali Sicilije, jedan je od najaktivnijih vulkana na svijetu. Sa svojih 3.350 metara visine, dominira krajolikom i predstavlja fascinantan prirodni fenomen koji privlači pažnju znanstvenika i turista diljem svijeta. Nedavna erupcija ovog vulkana ponovno je pokazala njegovu impresivnu snagu i ljepotu.
Tijekom noći, Etna je izbacila lavu i pepeo, stvarajući spektakularne prizore koji su osvijetlili nebo iznad Sicilije. Snimke prikazuju kako lava teče niz padine vulkana, dok se gusti oblaci pepela uzdižu u atmosferu. Etna je poznata po svojoj gotovo konstantnoj aktivnosti. Prema podacima, vulkan je najvjerojatnije nastao prije oko milijun godina erupcijom ispod mora. Prije oko 35.000 godina, Etna je ispuštala velike količine lave, a ostaci pepela mogli su se naći čak i oko Rima, 800 km sjeverno. Najveća erupcija u zadnjih tisuću godina dogodila se 1669. godine, kada je izbačeno otprilike 830 milijuna kubičnih metara lave.
Nedavne erupcije nisu neuobičajene za Etnu. U srpnju 2024. godine, vulkan je izbacivao lavu iz jednog od svojih najvećih kratera, što je najbolje vidljivo na satelitskim snimkama. Tanak oblak pepela prekrio je ulice, pločnike, automobile i balkone, a zračni prostor u zračnoj luci Catania bio je zatvoren.
Erupcije Etne često rezultiraju zatvaranjem zračnih luka i prekidima u zračnom prometu zbog pepela koji može oštetiti avione. Unatoč tome, ove erupcije privlače brojne turiste i znanstvenike koji žele svjedočiti moći prirode. Etna je, zbog svoje aktivnosti, pod stalnim nadzorom talijanskih vlasti i znanstvenika kako bi se osigurala sigurnost lokalnog stanovništva i posjetitelja. Ona nije samo geološki fenomen; ona je i simbol Sicilije. Njezine erupcije, iako ponekad destruktivne, obogaćuju tlo vulkanskim pepelom, čineći ga plodnim za poljoprivredu. Vinogradi i voćnjaci na padinama Etne proizvode neke od najcjenjenijih proizvoda u Italiji.
Za znanstvenike, Etna predstavlja prirodni laboratorij za proučavanje vulkanske aktivnosti. Njezina učestala erupcija pruža priliku za istraživanje procesa koji se odvijaju unutar vulkana, što može pomoći u predviđanju budućih erupcija i razumijevanju vulkanske dinamike. Unatoč potencijalnim opasnostima, lokalno stanovništvo naučilo je živjeti s Etnom. Vulkan je dio njihovog identiteta i kulture. Mnogi festivali i proslave povezani su s Etnom, a njezina prisutnost utječe na svakodnevni život na otoku. Etna nas podsjeća na snagu i nepredvidivost prirode. Njezine erupcije, iako ponekad opasne, također su podsjetnik na dinamičnu planetu na kojoj živimo. Za one koji imaju priliku svjedočiti njezinoj aktivnosti, to je iskustvo koje se pamti cijeli život.
U budućnosti, znanstvenici će nastaviti pratiti Etnu, koristeći napredne tehnologije za praćenje njezine aktivnosti i predviđanje mogućih erupcija. Ovo praćenje ključno je za sigurnost lokalnog stanovništva i infrastrukture, ali i za daljnje razumijevanje vulkanskih procesa koji oblikuju naš planet.
Naslovna fotografija: Shawn Appel (@shawn_appel) | Unsplash Photo Community
Kontakt – Domagoj Sever – “Spektakularna erupcija Etne, snažan tok lave iz kratera Bocca Nuova”