Detaljan vodič za Filipine, tropski raj u jugozapadnoj Aziji

by Domagoj Sever

Tek što sam se vratio s Lanzarote-a, stiže mi email da li bi htio ići na Filipine?! Obzirom da su mi Filipini već neko vrijeme bili na listi želja, bez razmišljanja sam prihvatio ponudu uz mnoštvo uzbuđenja i euforije. Imao sam manje od mjesec dana za cjelokupnu organizaciju preko 3 tjedna u ovoj dalekoj otočnoj državi. Bilo je to ludih mjesec dana užurbanog planiranja, a sada nakon što sam se vratio iz tog tropskog raja dijelim s vama moj plan puta i iskustva s putovanja.

vodič za filipine brod
“Detaljan vodič za Filipine, tropski raj u jugozapadnoj Aziji”

Ako želite posjetiti sunčane Filipine, raj na zemlji gdje vas čekaju vrlo ljubazni ljudi, kristalno čisto more te plaže i uvale koje nećete htjeti napustiti, čitajte dalje! 

Filipini su arhipelag od preko 7.000 otoka koja karakteriziraju džungle, pješčane plaže, tirkizne boje mora i mnoštvo koraljnih grebena. Utjecaj španjolske vladavine od preko 300 godina je vidljiv još dan danas. Filipini su jedina pretežno kršćanska zemlja u cijeloj Aziji (~ 86% od 116 milijuna stanovnika).

Kako doći?

Do Filipina možete jednostavno doći avionskom vezom Zagreb-Pariz-Manila. Let Pariz-Manila traje oko 13-14h.

Za ulazak u Filipine, hrvatskim državljanima nije potrebna viza za boravak do 30 dana ukoliko posjeduju putovnicu valjanu najmanje 6 mjeseci nakon dana planiranog odlaska s Filipina.

Potrebno je popuniti i https://etravel.gov.ph/ (odnosno skinuti aplikaciju eGovPH) najkasnije 72 sata prije planiranog datuma dolaska. Na ulasku u Republiku Filipine treba pokazati QR kod koji se generira nakon registracije na navedenim stranicama.

Iako je većina najpoznatijih otoka koje turisti posjećuju sigurna, valja imati na umu da je sigurnosna situacija na Filipinima nestabilna u pojedinim regijama (provincijama) zbog potencijalnih opasnosti od terorističkih napada te se preporuča izbjegavanje putovanja u ta područja (provincija na zapadnom i središnjem Mindanau, Sulu arhipelag).

AirFrance slijeće na Manila Ninoy Aquino International Airport, Terminal 3, a ako idete dalje, za lokalne letove trebat ćete se prebaciti na drugi terminal. Između terminala vozi besplatan bus, tako da ako vam se ne žuri i želite malo uštedjeti ne trebate plaćati taksi, koji često znaju skupo naplatiti tu uslugu (vrebajući turiste!).

Valuta

Valuta je filipinski pesos. Trenutni tečaj je oko 60 pesosa za 1 Euro. Prema mojem iskustvu najbolji tečaj imali smo na aerodromu u Manili (banka BDO). Sve ostale mjenjačnice na svim otocima koje smo posjetili nudile su lošiji tečaj. Banke (npr. Philippine National Bank) na otocima su imale sličan tečaj onome na aerodromu, ali je procedura za konverziju kompliciranija i dulje traje (zbog regulative i propisa o sprječavanju pranja novca). Morate imati dio novca u kešu, jer mnogi restorani i trgovine ne prihvaćaju kartice.

pesos

Cijepljenje i opasnosti

Cijepljenje: preporučuje se cijepljenje za trbušni tifus, hepatitis A i B, korištenje repelenata radi zaštite od komaraca (denga i malarija), kao i uzimanje antimalarika (ako idete na Palawan ili Mindanao). Korisno je znati da za sva putovanja u bilo koju zemlju svijeta, preporučena cjepljenja možete provjeriti na sljedećem linku: Travelers’ Health | CDC

Budite oprezni sa sljedećim pojavama kojih nema kod nas (uvijek čitajte i pratite oznake upozorenja na plažama):

  • Možda još niste čuli za morsku struju najpoznatiju pod engleskim nazivom „rip current”, radi se o snažnim i brzim tokovima vode koji se udaljavaju od obale prema otvorenom moru, što vas može odvući u duboko more i stvoriti paniku pa budite na oprezu ako vidite ovakve oznake na obali.
  • Box meduza slovi kao najotrovnija životinja na svijetu. Obično se pojavljuje u vodama Filipina oko travnja i svibnja. Isto tako vodite računa oko znakova upozorenja na plažama.
  • O komarcima (denga, malarija) i pješčanim mušicama (lokalno zvanim Niknik) bude nešto više riječi u nastavku bloga.

Kada posjetiti Filipine?

Filipini su tropska otočna država koju karakteriziraju sušna (prosinac-svibanj) i kišna (lipanj-studeni) sezona. Pravo „ljeto“ na Filipinima traje od ožujka do svibnja, kada se očekuje najmanje padalina i najviše sunčanog vremena, ali i najviše temperature i jaka sparina.

vodič za filipine vrijeme

Mi smo posjetili Filipine krajem prosinca i dobar dio siječnja i vrijeme smo imali relativno dobro, iako ponekad promjenjivo uz izmjenu oblaka, sunca i poneki pljusak. Temperatura zraka nam je bila oko 30C dnevna i 25C noćna, a temperatura mora oko 28C. Vezano za prognozu vremena, vrlo brzo nakon što smo stigli na Filipine prestali smo pratiti vremenske aplikacije (budući da se nisu pokazale baš pouzdane) i vrijeme smo provjeravali ujutro pogledom u nebo. Svakako savjetujem vam da se ne opterećujete što vam aplikacije prognoziraju, jer vrijeme može biti totalno drugačije i ne vrijedi se bespotrebno nervirati zbog nečega na što ne možete utjecati.

Cijene i troškovi

Avionske karte Zagreb-Pariz-Manila – mi smo letjeli super linijom Air France-a, a vi provjerite mogućnosti na linku u nastavku: Skyscanner | Find the cheapest flights fast: save time, save money!

air france

Lokalni letovi – kako su Filipini otočna skupina, kretanje među otocima moguće je avionom ili brodom (trajekti, katamarani). Lokalni letovi su u pravilu relativno jeftini za europski standard, mogu se naći od 20-ak Eura pa do 100+ Eura za neke linije. Svakako ranijom rezervacijom leta osiguravate si nižu cijenu. Najčešći lokalni avioprijevoznici su: Cebu Pacific, Philippine Airlines i AirSWIFT.

Smještaj – mi smo u pravilu boravili u privatnim smještajima i manjim hotelima. Prosječna cijena noćenja nam je bila oko 20 Eura po osobi. Sav smještaj smo rezervirali unaprijed putem Booking.com.

Hrana – riža, krumpir, tjestenina, povrće, piletina, svinjetina, riba, morski plodovi, škampi, razno tropsko voće (ananas, mango, lubenica)… Cijene su dosta varirale od otoka do otoka, lokalni restorani imali su niže cijene, a restorani koji targetiraju turiste više cijene. U dobrim restoranima, doručak nas je koštao oko 5-10 Eura po osobi, a ručak i večera oko 10-15 Eura po osobi.

vodič za filipine hrana
jastog

Dnevne ture – cijene zajedničkih tura brodom su okvirno oko 20-25 Eura po osobi i uključivale su cjelodnevni izlet na obližnje otoke, plaže, snorkeling mjesta na koraljnim grebenima i obilan ručak. Često se mora dodatno platiti i Environmental Fee kao i najam kajaka (gdje je to potrebno, ako tura uključuje posjetu nekim lagunama). Svakako privatni izleti su poželjniji budući da se uglavnom izbjegavaju gužve na destinacijama koje posjećujete, može se dogovoriti da ranije ujutro krenete nego što uobičajeno kreću zajedničke ture, sami određujete koliko ćete se zaustaviti na pojedinoj destinaciji, ali to sve nosi i nešto veću cijenu. Ako se odlučite za privatnu turu (najbolje da vas bude minimalno 4-6 osoba), pregovarajte s lokalnim agencijama oko cijene takve ture, mi smo za 4 osobe uspjeli ispregovarati takvu turu za 45 Eura po osobi.

privatna tura Coron
Privatna tura Coron

Sveukupno naš ukupan trošak za preko 3 tjedna putovanja po Filipinima (uključen sav smještaj (340 Eura po osobi), lokalni letovi (470 Eura po osobi), prijevoz (tuktuk, taxi, trajekt/katamaran), 3 obroka dnevno u restoranima, svi izleti i ostalo -> 1.850 Eura po osobi. U cijenu nije uključen povratni let Zagreb-Pariz-Manila, kao ni dvodnevna (1 noćenje) tura brodom od El Nida do Corona jer nas je agencija pozvala da budemo gosti na njihovom putovanju.

Plan putovanja

Naši datumi putovanja su bili 28.12.2024. – 20.01.2025. (24 dana), raspoređeni po destinacijama:

Otok Boracay (30.12.-01.01.)

Otok Cebu – Moalboal (01.01.-03.01.)

Otok Cebu – Oslob (03.01.-05.01.)

Otok Bohol – Panglao (05.01.-08.01.)

Otok Palawan – Port Barton (08.01.-10.01.)

Otok Palawan – El Nido (10.01.-15.01.)

Otok Palawan – Coron (16.01.-19.01.)

Prema našim istraživanjima, smatramo ovo ključnim otocima koje preporučujemo posjetiti početnicima na Filipinima, a na listu se mogu još ubaciti i otoci Siquijor i Siargao koje mi nismo stigli uklopiti u već dosta natrpani raspored.

Otok Boracay

Na Boracay smo stigli direktnim letom iz Manile. Otok je dugačak oko 8 km i praktički sva glavna događanja se zbivaju na prekrasnoj plaži od bijelog pijeska White Beach, koja se prostire gotovo cijelom dužinom zapadnog dijela otoka. Plaža ima 3 stanice: Station 1 je najsjeverniji dio plaže, tu se nalaze razni resorti, Station 2 se nalazi u sredini plaže i tu se nalazi najveći broj restorana i „centar grada“, dok je Station 3 najjužniji dio plaže i predstavlja lokalni štih otoka, te se tu može naći i nešto jeftiniji smještaj. Od sjevera do juga plaže vodi šetnica uz plažu koju je moguće prošetati kroz cca sat vremena. Istočni dio otoka je vjetrovitiji i kao takav stvoreni raj za surfere i wind-surfere. Na sjeveru otoka se nalazi predivna Puka Shell Beach koju također vrijedi posjetiti.

Od ponude izleta koji se nude na otoku najčešći su: izleti brodom za promatranje delfina, izleti na susjedne otoke, party-boat, vožnje padobranom, vožnje njihovim tradicionalnim jedrilicama u vrijeme zalaska sunca, helmet snorkeling… pa birajte ako vam je nešto od toga napeto i želite iskusiti.

Mi smo izabrali otok Boracay kao mjesto na kojem ćemo dočekati Novu godinu i apsolutno nismo pogriješili. Gomile turista ali i znatan broj Filipinaca dolazi ovamo na doček, svi se okupljaju uz White Beach za gledanje spektakularnog vatrometa u ponoć, koji se ispaljuje sa više trajekata na moru (od Station 1 do Station 3). Kao da se sponzori vatrometa (razni restorani, klubovi) nadmeću čiji će vatromet biti najljepši, najduži… Mi smo se odlučili za Station 2 i praktički smo imali pregled vatrometa od sjevera do juga plaže, tako da mislimo da je to najbolja lokacija za doček na otoku.

Kretanje po otoku je pješice ili ako su udaljenosti nešto veće korištenjem TukTuka. Za dolazak na Boracay najbolje je odabrati let do obližnjeg aerodroma Caticlan, koji se nalazi na susjednom otoku. Naime, otok Boracay nema vlastiti aerodrom i do otoka se dolazi brodom. Trenutno postoje inicijative da se sagradi most koji bi Boracay povezali sa većim susjednim otokom, iako postoji otpor lokalnih brodara kojima zarađuju prevozeći ljude. Ako želite biti komotni, možete kontaktirati vaš smještaj na Boracayu da vam sredi prijevoz od aerodroma do smještaja, a ako želite uštedjeti nešto novaca (oko 20 Eura) to možete odraditi i sami, pa u nastavku dajem kratke upute. Na izlasku iz aerodroma Caticlan voze razni shuttle kombiji, ali vi se uputite dalje 100m do dijela gdje se nalaze TukTuk trokolice. TukTuk će vas odvesti od aerodroma do luke za cca 150 PHP. U luci će vas dočekati razne agencije koje vam žele opet prodati skuplji prijevoz do smještaja. Uđite u prostorije luke i tamo ćete trebati platiti 3 naknade: Environmental Fee 300 PHP, Terminal Fee 150 PHP i Boat Fee 50 PHP po osobi (Environmental Fee se plaća samo pri dolasku na Boracay, a pri povratku se ponovno plaćaju Terminal Fee i Boat Fee). Nakon toga idete na brod, dobijete naziv broda i broj sjedećeg mjesta na brodu. Prilikom ulaska na brod, nudit će vam da vam odnesu kofere na brod za malu naknadu, ako ne želite tu uslugu, samo se ljubazno zahvalite. Kada stignete na Boracay, u luci vas čekaju brojni TukTuk te s njima dogovorite cijenu za dolazak do smještaja (ako ste smješteni na jugu otoka možete očekivati oko 100 PHP, a na sjeveru oko 200 PHP). Ako imate jako puno prtljage razmotrite koji vam je oblik transporta potreban, budući da na TukTuk u pravilu ne možete nagurati više od 2 velika kofera i 2 veće leđne torbe uz 2 putnika i vozača.

Za istražiti otok dovoljna su 2-3 dana, a ako imate više vremena i želite ležerniji tempo i odmarati na otoku, možete ostati i koji dan dulje što svakako preporučam.

Boracay
Boracay
klinci

Od restorana preporučujemo Nonie’s Boracay, Little Taj, Aria Restaurant, Mayas Filipino & Mexican Cuisine, Coco Mama (za legendarni desert do kokosa, manga i sladoleda), The Sunny Side Cafe Station 1 (često potrebna rezervacija ili čekanje u redu).

Otok Cebu

Moalboal

S Boracay-a smo uzeli direktan let za Cebu Mactan Airport. Unaprijed smo dogovorili privatni taxi prijevoz od aerodroma do Moalboal-a (putovanje traje oko 2,5-3h) i to nas je koštalo 2.500 PHP (~42 Eura). Usput smo stali i na Mantayupan Falls. Plaća se mala naknada za ulazak (ako se dobro sjećam 50 PHP po osobi), a obilazak slapa traje oko pola sata. Možete se i okupati u manjem jezeru podno slapa.

Ako želite uštedjeti na prijevozu, postoji busevi koji voze sa Cebu South Bus Terminal do Moalboal-a. Sa aerodroma do tog bus terminala dolazi se taxi-jem (za naručivanje taxi-ja najbolje da si instalirate Grab aplikaciju).

Glavne aktivnosti zbog kojih svi posjećuju Moalboal, opušten primorski gradić koji se nalazi na zapadnom dijelu Cebu-a, su ronjenje s jatima sardina i morskim kornjačama, te canyoneering na obližnjim slapovima Kawasan Falls.

Naš plan je bio jutarnji posjet slapovima Kawasan, što smo dogovorili preko vozača taxi-ija, iako će vam isto ponuditi i vaš smještaj ili jedna od brojnih lokalnih agencija. Aktivnost traje oko 4h, uključuje prijevoz iz Moalboala, vodiča na aktivnostima canyoneeringa, skakanje sa stijena, kupanje pod slapovima, tarzan swing, ručak. Cijena 2.100 PHP po osobi (~35 Eura). Ako si želite malo skratiti put od parkinga do slapova, nudi se i mogućnost zipline-a uz dodatnu naknadu. Priroda je predivna, kanjoni su nestvarni, rijeka je smaragradno tirkizne boje, aktivnosti su zabavne, tako da je ovo idealna lokacija za sve vas koji tražite dan ispunjen adrenalinom. Bez brige, ukoliko ne želite skakati sa svih stijena (neke su visine i do 8m), postoji mogućnost da se spustite na nižu razinu „zaobilaznicom“. Preporuka je da si kupite cipele za vodu („water shoes“) jer će vam koristiti za brojne aktivnosti (kao što je ova) na Filipinima. Ako nemate svoje, trebat ćete ih iznajmiti.

canyoneering
Kawasan Falls Canyoneering

Nakon povratka s Kawasan Falls, išli smo roniti sa sardinama i kornjačama. Jata sardina se kreću na rubu grebena 50-ak metara od obale na plaži Panagsama Beach u Moalboal-u (google lokacija: Moalboal Sardines and Sea turtles). Mislim da to možete odraditi i sami, ali savjetujem vam da ipak platite jednu od lokalnih agencija koje će vam dati vodiča, koji će paziti na vas, a i napraviti vam bolje podvodne fotografije, budući da vodiči mogu zaroniti i 10-ak metara u dubinu i potjerati jato sardina prema vama. Cijena je 500 PHP po osobi (~8 Eura), u što je uključena naknada za okoliš, vodič, oprema za snorkeling (maska, dihalica), dok se najam GoPro aparata dodatno naplaćuje ukoliko nemate svoj. Tura traje oko 1-1.5h.

Popodne vrijedi posjetiti i predivnu pješčanu plažu White Beach na kojoj se okupljaju lokalci za kupanje i promatranje zalaska sunca (Google lokacija: Moalboal white beach Basdaku).

zalazak
Zalazak – Moalboal white beach Basdaku

Restorani koje smo posjetili u Moalboal-u: Betsy’s Grill and Restobar, Smooth Cafe Moalboal

Idući dan smo se selili u Oslob, malo primorsko mjesto na jugoistoku Cebu-a, kako bi odradili popularno plivanje s kitopsinama, zbog čega je Oslob pretvoren iz mirnog obalnog mjesta u užurbano turističko odredište. Unaprijed smo dogovorili isti privatni taxi prijevoz uz usputna stajanja na predivnim slapovima (Inambakan Falls, Dao Falls i Aguinid Falls, dok Binalayan Falls nismo stigli). Prijevoz nas je koštao 2.700 PHP (~46 Eura), dok ulaz na pojedine slapove smo plaćali zasebno (oko 5 Eura po osobi). Često vodiči koji vas vode na ovim slapovima nisu uključeni u ulaznicu te očekuju napojnicu. Svi slapovi su za svaku preporuku, priroda je prekrasna tako da je ovo zasigurno mjesto za sve ljubitelje prirode. Naravno prijevoz od Moalboal-a do Osloba možete odraditi i jeftinije ako idete busom ali tada ne možete posjetiti sve ove slapove po putu.

na putu prema Dao Falls
Na putu prema Dao Falls

Na Aguinid Falls doživjeli smo neugodno iskustvo, gdje su nam u malom seoskom restoranu naplatili višestruku cijenu nego što smo plaćali u brojnim boljim restoranima na Filipinima, a i kvaliteta hrane nije imala pokriće za to, ostavili smo više od polovice hrane što se rijetko desi… Dijelom je to bila i naša greška budući da nismo pitali za cijene jela i pića, koje nisu istaknute na cjeniku, tako da su nas lijepo prevarili, pa vi zato pripazite ovdje.

Oslob

Plivanje s kitopsinama u Oslobu (Google lokacija: Oslob Whale Shark Watching) kreće od rane zore tako da bi vam ovdje preporučili da dođete na lokaciju oko 5h ujutro i stanete u red za kupnju ulaznica. Prodaja ulaznica kreće već oko 5:30-6:00h, na način da dobijete broj koje oni kasnije prozivaju kada je red na vas. Ovdje bude velika gužva tako da što ranije dođete i osigurate si bolji prioritetni broj, prije ćete završiti s ovom aktivnošću. Inače možete čekati i po nekoliko sati. Dok čekate na svoj red možete pojesti doručak u jednom od brojnih restorana.

vodič za flipine kitopsina
Whale shark – kitopsina

Naše mišljenje je da u Oslobu jedina aktivnost koju se isplati odraditi je plivanje s kitopsinama. Ako imate vremena možete posjetiti i Tumalog Falls. Još jedna aktivnost koju agencije znaju ubaciti u taj dan je posjet Sumilon Island-u, koji se svodi na snorklanje na pješčanoj plaži na tom otoku (kakvih ćete zasiurno posjetiti na Filipinima na pretek pa smatramo da se ne isplati plaćati oko 20 Eura po osobi za brodski prijevoz na ovaj otok), osim ako niste smješteni u luksuznom resortu Bluewater Sumilon Island Resort na ovom otoku (ili dodatno platite da bi mogli koristiti sadržaje ovog resorta) pa možete uživati u više sadržaja i provesti jedan cijeli dan ovdje. Ostavljam Vama da procjenite da li vas to zanima i da li vam se to isplati.

kitopsina naslovna
Whale shark – kitopsina

Naša preporuka je da si unaprijed kupite kartu za katamaran koji povezuje Oslob i Panglao (otok koji je mostovima povezan s Bohol-om). Obzirom da se radi o katamaranu, broj mjesta je ograničen. Ovo je link na agenciju koja nudi ovaj prijevoz Home | Apekoptravel.com . Postoji jedna linija dnevno u 11:30 i na Panglao (Bohol) stižete u 13:00 (postoji jedna linija dnevno i u suprotnom smjeru). Upravo zato je naša preporuka da plivanje s kitopsinama odradite rano ujutro kako bi isti dan stigli na ovaj katamaran.

Otok Bohol

Ako se odlučite posjetiti otok Bohol, preporučujemo da kao bazu odaberete smještaje u blizini Alona Beach na otoku Panglao. Taj dio je najživlji s brojnim restoranima i bogatim noćnim životom kao i predivnim pješčanim plažama. Druga alternativa vam može biti smještaj u prirodi uz rijeku Loboc u centralnom Boholu (mogu se iznajmiti zanimljive kolibe u prirodi, googlajte Fox & the Firefly Cottages) ili smještaj na poluotoku Anda na jugoistoku Bohola, koji također krase predivne pješčane plaže tirkizne boje.

vodič za filipine Chocolate Hills
Chocolate Hills

Jedna od glavnih atrakcija otoka su Čokoladna brda (Google lokacija: Chocolate Hills Complex), izvanredan su krajolik koji krasi otok Bohol, postoji namanje 1.260 brda i smještena su među rižinim poljima. Prekriveni su zelenom travom koja se tokom sušne sezone pretvara u čokoladnu smeđu boju, pa otuda i ime. Na otoku Bohol prebivaju i avetnjaci (engl. tarsiers), najmanji živući primati na svijetu, specifičnog su izgleda zbog izrazito velikih očiju, a nalaze se na popisu ugroženih vrsta (Google lokacija: Bohol Tarsier Conservation Area). Na putu prema Čokoladnim brdima, proći ćete kroz umjetno posađenu šumu mahagonija (Google lokacija: Bilar Man-Made forest), zanimljivo mjesto za stati 10-ak minuta uz vijugavu cestu i poslikati se, iako po nama ništa posebno. Otkrivanje ljepota ovoga otoka nastavili smo uz ručak na plutajućem restoranu tijekom plovidbe rijekom Loboc (Google lokacija: Loboc River Cruise), što vam svakako preporučujem. Krstarenje rijekom Loboc poznato je po svom mirnom putovanju duž rijeke Loboc zelene boje, u sklopu kojeg vam se nudi švedski stol, zabava uživo i kulturne predstave, kao i uživanje u prirodnim ljepotama, što ga čini vrhuncem za turiste koji posjećuju Bohol.

tarsier vodič za filipine
Tarsier – “Detaljan vodič za Filipine, tropski raj u jugozapadnoj Aziji”

Za istražiti i doživjeti otok Bohol dovoljna su 3-4 dana, ako imate više vremena i želite laganiji tempo ovdje ćete imati što raditi i ako ostanete koji dan duže.

U nastavku vam navodim prijedloge kako povesti nekoliko dana na Boholu.

Dan 1 – najpopularnija jednodnevna tura po Boholu koja uključuje sljedeće znamenitosti: Chocolate Hills (100 PHP po osobi), Tarsier Sanctuary (170 PHP po osobi), Man-Made Forest, Loboc River Cruise (1.000 PHP po osobi, uključen ručak sa švedskim stolom), Blood Compact, Baclayon Church.

loboc river cruise
Loboc River Cruise

Cijena cjelodnevne privatne ture (taxi s vozačem) koju smo dogovorili je iznosila 2.500 PHP (~42 Eura), dok ulaznice u znamenitosti se plaćaju zasebno (cijene su prethodno navedene). U ovu turu se može uključiti i posjet butterfly gardenu i parku reptila (pitona), te Sevilla Twin hanging bridges. Kod Chocolate Hills postoji mogućnost da se ide na vožnju buggy-jima, međutim mi smo odlučili da ćemo to preskočiti, budući da smo to sve već doživjeli na drugim lokacijama u svijetu.

Dan 2 – druga tura koja nam se činila zanimljivom, a koju nismo stigli ubaciti u naš itinerar je dnevna tura na istok Bohola, a koja uključuje Anda Quinale Beach, Anda-Cabagnow Cave, Candijay-Cadapdapan rice terraces, Can-umantad falls, Alicia panoramic Park. Obzirom da nismo bili, neću davati detaljniji opis, googlajte i istražite sami o čemu se radi.

Cijena ove ture (taxi + vozač) je 4.500 PHP (~75 Eura), a nešto sitno će vas dodatno koštati ulaznice i vodiči za ove znamenitosti.

Dan 3 – Island Hopping tour (najpoznatija lokacija na turi je Balicasag Island) – treća tura koja sam se činila zanimljivom, a koju smo isto tako preskočili zbog nedostatka vremena a i činjenice da nas čeka u nastavku putovanja puno otoka i snorklanja.

Dan 4 – izležavanje na plažama Panglao-a (Alona Beach, Dumaluan beach). Mi smo posjetili predivnu pješčanu plažu Dumaluan Beach, ulaz kod Oceanica resorta (formerly South Palms Resort Panglao), koju krase brojne kokosove palme, ljuljačke između tih palmi, tirkizne boje mora a podmorje stotine velikih morskih zvijezda.

vodič za filipine dumaluan beach
Dumaluan beach

Ostale aktivnosti koje se nude na Pangao/Boholu (ako nećete posjetiti otok Cebu ili ih niste stigli tamo odraditi) su ronjenje sa sardinama na Napaling reef-u na sjeveru Panglao-a te plivanje s kitopsinama na jugu Bohola (napomena: trenutno je izdana suspenzija odvijanja ove aktivnosti).

Od restorana uzduž Alona Beach, gdje smo bili smješteni, posjetili smo Gerry’s Grill, Garlic’n lemon bistro i Overgrown Cafe & Bar (prefini mango-banana shake i ukusna kava).

Gerry's Grill
Gerry’s Grill

Na Panglao-u postoji aerodrom tako da provjerite lokalne letove ako nešto uspijete iskombinirati u povezanosti sa drugim otocima. Mi smo uzeli katamaran OceanJet iz grada Tagbilaran do Cebu City-ja (Pier 1), vožnja je trajala oko 2h, cijena 800 PHP po osobi (~13 Eura). Od luke do Cebu Mactan Airporta koristili smo taxi prijevoz (normalna cijena vožnje je oko 400 PHP, a vožnja traje oko pola sata ovisno o gužvi). Preporuka da koristite aplikaciju Grab, a ako nemate pripazite na brojne prodavače koji će vam htjeti prodati taxi odmah na izlasku iz luke (naravno po značajno višim cijenama). Radije prođite pored njih i malo dalje lovite raspoloživ taxi ili budite informirani i pregovarajte o razumnoj cijeni.

Iz Cebu Mactan Airporta letjeli smo u Puerto Princesu na otoku Palawan.

Otok Palawan

Ako stignete uklopiti u vaše planove, blizu Puerto Princese možete posjetiti Nacionalni park podzemne rijeke Puerto Princese (Puerto Princesa Underground River). Mi nažalost nismo ☹

Isto tako na jugu Palawana, razmotrite posjetiti Balabac Island, navodno nešto jako lijepo!

Čim smo sletjeli u Puerto Princesu ukrcali smo se u kombi (shared van) do mjesta Port Barton. Vožnja traje oko 4h i istu nam je dogovorio smještaj u Port Bartonu, a cijena se kreće oko 500-600 PHP po osobi. Tako da cijeli taj dan smo putovali s Bohola (katamaran do Cebu-a, avion do Puerto Princese i naposljetku kombi vožnja) do Port Bartona. Uzmite to u obzir u planiranju vašeg putovanja da seljenje s otoka na otok uzima dosta vremena, moguća su kašnjenja i sl.

Port Barton

Port Barton nam je bio iznenađenje puta, malo, smireno, pitoreskno, turističko mjesto uz pješčanu plažu, koje srećom još uvijek zaobilaze velike gužve. Kako se nalazi na pola puta od Puerto Princese do El Nida, ovdje se idealno zaustaviti nekoliko dana, chillati i osjetiti lokalni život te odmarati na brojnim rajskim plažama koje se nalaze nadomak mjesta (White Beach, Coconut Beach, Pamuayan Beach samo su neke od njih). Na Coconut beachu, uz brojne fotogenične kokosove palme, možete sresti i obitelj svinja kako šeće plažom 😊

Mi smo uzeli smještaj Summer Homes Beach Resort & Cottages (bungalow za 44 Eura po noćenju) prvi red do mora sa prekrasnim tropskim vrtom punim cvijeća i kokosovim palmama. Uistinu je bilo predivno buditi se uz šum valova i idiličan pogled koji je pravi melem za oči. Smještaj u ponudi ima svoj restoran u kojem smo doručkovali te povoljne masaže u vrtu na otvorenom uz šum valova (cijena masaže od 1 sata je cca 11 Eura).

port barton

U Port Bartonu smo išli na cjelodnevnu turu brodom po otočnom arhipelagu i to nam je bila jedna od najljepših tura na kojima smo bili. Tura je uključivala mjesta za snorklanje na koraljnim grebenima (Twin reef) i s morskim kornjačama, te posjetu otocima: Maxima Island, Cayoya Island, Cagsalay Island (Long Beach) i Star Island (sand bar). Turu smo rezervirali večer ranije kad smo stigli preko smještaja, nekako sam stekao dojam da istu nije potrebno ranije rezervirati jer se uvijek nađe mjesta u jednom od više brodova koji svakodnevno odlaze na turu. Svakako predlažem da to provjerite unaprijed sa vašim smještajem.

port barton izlet brod
vodič za filipine port barton izlet
Maxima Island

Na samoj plaži u Port Bartonu nalazi se nekoliko restorana i kafića, naša preporuka je Barton Bistro.

Nakon Port Bartona uputili smo se sjevernije u poznatiji El Nido. Preko smještaja u Port Bartonu smo rezervirali prijevoz u zajedničkom kombiju (shared van) a cijena je bila oko 9 Eura po osobi. Put traje oko 4 sata uz 1-2 zaustavljanja. Moram priznati da udobnost u kombiju nije bila baš najbolja (kao ni kad smo dolazili istim iz Puerto Princese), s obzirom na moju visinu od 190cm te da je kombi bio krcat putnicima i prtljagom, a i zbog pomalo brze vožnje što smo već iskusili da je uobičajeno na Filipinima, ali preživjeli smo 😊

kombi

Pogled iz auta / kombija / autobusa na Filipinima seže na zelene prašume (u sušnoj sezoni lišće zažuti i otpada) uz brojne kokosove palme, rižina polja, krave i koze kako pasu uz cestu ili na pašnjacima, njihova tradicionalna goveda koja leže u blatu, farme pijetlova za koje smo saznali da služe za potrebe natjecanja i klađenja, tužnu sliku mršavih pasa lutalica, kojih ima uistinu previše i posvuda, kolibe od lima/drva koje služe za život ljudi u brojnim selima te mnoštvo malih lokalnih dućana uz cestu, koji prodaju ako ništa drugo grickalice, slatkiše, banane, vodu i slično. Ako ste si to pokušali zamisliti, sigurno ćete me se sjetiti kada budete tamo 😊

El Nido

El Nido je jedna od popularnijih turističkih destinacija na Filipinima, što sa sobom donosi i daleko veće gužve i cijene. El Nido bi opisao kao pomalo kaotično, gužvovito, prometno, turističko mjesto, čime je vrlo slično Alona Beach-u na Panglao-u ili gradu Coronu, koje ima veliku ponudu restorana raznih vrsta, klubova, hotela, spa centara, turističkih agencija, raznih dućana…

Razlog zašto turisti posjećuju El Nido je otkrivanje predivnog arhipelaga koji ga okružuje, netaknutih plaža od bijelog pijeska, skrivenih špilja, tirkiznih laguna i visokih vapnenjačkih litica dramatičnih formacija, tako da su u ponudi cjelodnevni izleti s brodom: A, B, C i D. Ovdje neću opisivati koje otoke pojedini izlet obuhvaća, Internet je pun tih informacija, već samo ću spomenuti da su najpopularniji izlet A i C, za koje smo se i mi odlučili.

Cijene cjelodnevnih izleta se kreću oko 1.200 PHP (20 Eura) do 1.500 PHP (25 Eura), u što je uključen vodič i ručak, a ponekad i snorkeling oprema (maska, dihalica) ili se ista može iznajmiti za malu naknadu, dok se najam kajaka dodatno naplaćuje (300 PHP ili 5 Eura) u lagunama koje se posjećuju (npr. Big Lagoon, Cadlao Lagoon). Puno mjesta na Filipinima naplaćuju i Environmental fee, u El Nidu iznosi 400 PHP po osobi i traje 10 dana, tako da tu potvrdu čuvajte kao dokaz o uplati. Prilikom prvog izleta na koji ćete ići trebat ćete platiti tu naknadu.

Nažalost nama vrijeme nije išlo na ruku u El Nidu, bilo je pretežno oblačno i vjetrovito uz povremena sunčana razdoblja i kraće pljuskove te veće valove, tako da nam doživljaj tih izleta nije bio WOOW kao što možete vidjeti sa primamljivih slika na Internetu. Moj dojam je da su ovi otoci i netaknute plaže za lijepih sunčanih dana jako fotogenični i itekako vrijedni posjete, tako da vama želim više sreće s vremenom. Najveća zamjerka su gužve koje se stvaraju na najpopularnijim destinacijama, tako da predlažem da razmotrite da uzmete privatnu (naravno skuplju) turu, ako moguće pokušajte se dogovoriti s još nekoliko ljudi da podijelite troškove, čime bi trebali izbjeći gužve te imati neopisiv doživljaj kao da ste sami na nekoj od tih rajskih destinacija.

Napomena da za vrijeme izuzetno lošeg vremena (jak vjetar, veliki valovi) ture se otkazuju ili se određene atrakcije na pojedinoj turi ne posjećuju. Obalna straža svakodnevno procjenjuje prognozu i izdaje naredbu da li se smije ili ne smije isploviti. Iako to zna pokvariti planove, ipak sigurnost treba biti na prvom mjestu. Tako su i nama neke destinacije bile zamijenjene s drugima, u tom trenutku više sigurnim mjestima, a i jedan dan ekspedicije brodom na koju smo trebali ići 3 dana između El Nida i Corona je bio otkazan. Naime, tada je brodovima i katamaranima bilo zabranjeno isplovljavanje tako da budite spremni da ćete zbog vremena moguće biti primorani promijeniti vaše planove.

Od ostalih aktivnosti u El Nidu nudi se zipline, rentanje kajaka za posjet obližnjim otocima i plažama, posjet plaži Las Cabañas Beach za promatranje zalaska, te plažama sjevernije od El Nida Lio Beach (tamo budite na oprezu zbog pješčanih mušica lokalno zvanih Niknik) i Napcan Beach, a do kojih možete doći rentanjem skutera ili Tuk Tuk-om. Mi smo dogovorili cjelodnevnu vožnju Tuk Tuk-om kako bi posjetili sve ove plaže za 1.500 PHP, dok se skuter može rentati za 500 PHP na dan.

Od restorana u El Nidu posjetili smo Artcafe, OPPA Kitchen, Chao Chao remen/bao, Aubrie’s Plant-Based Vegan Cuisine, odlična pizzeria Bella Vita, Brunch El Nido za doručak i sa svakim smo bili jako zadovoljni.

Buhay Isla boat expedition

Iz El Nida do Corona odlučili smo doći ekspedicijom brodom u trajanju od 3 dana / 2 noći, koju smo na kraju nažalost trebali skratiti zbog vremenskih uvjeta na 2 dana / 1 noć. Ovoj ekspediciji smo se najviše veselili i uistinu predstavlja nešto najljepše što smo doživljeli tijekom trotjednog putovanja Filipinima. Na ekspediciju se može krenuti iz El Nida do Corona ili obratno.

vodič za filipine Ditaytayan Island
Ditaytayan Island

Čar ove ekspedicije proizlazi iz pogleda koji oduzimaju dah i avanturističkog duha. Prilika je to da doživite jedinstvenu povezanost s netaknutom prirodom Palawan-a. Dok plovite između udaljenih otoka i uživate u tišini koju prekidaju samo zapljuskivanje valova i zvukovi džungle, doista se osjećate jedinstveno povezani s okolinom. Nedostatak luksuza kompenzira se bogatstvom prirodnih ljepota oko vas, a jednostavan život na otocima omogućuje otkrivanje suštine sreće u malim stvarima.

Buhay Isla boat expedition
Buhay Isla boat expedition

Ova višednevna ekspedicija (postoje ekspedicije u trajanju od 3-5 dana) nije za one koji vole luksuz i udobnost. Veći dio dana provodite na brodu, u vodi ili na usamljenom otoku bez ikakvih sadržaja. Ova ekspedicija je za avanturiste, za ljude koji se ne boje zaprljati i koji mogu uživati ​​u jednostavnoj kolibi ili šatoru na plaži. Tuširanje s posudom vode postaje norma, a vi spavate u jednostavnoj kolibi ili šatoru bez ičega oko sebe osim zvuka mora i džungle kao pozadinske glazbe.

Ovi se dani sastoje samo od ronjenja, jedrenja, opuštanja na malim nenaseljenim otočićima s rajskim plažama i uživanja u ukusnoj hrani koju priprema posada.

Vrhunac ekspedicije je zadivljujući podvodni svijet koji istražujete dok ronite. Šareni koralji i jata tropskih riba čine svako ronjenje čarobnim iskustvom.

Ako na ovu ekspediciju želite ići s grupom, postoje razne agencije s cijenama od oko 300 Eura za 3 dana do 700 Eura po osobi za 5-dnevno putovanje (u cijenu je uključeno sve od prijevoza, hrane i pića, smještaja, vodiča, tako da ovih dana nemate dodatnih troškova). Kraće putovanje je naravno jeftinije, ali preporučujemo dužu ekspediciju ako imate vremena i budžeta. Mi smo se odlučili za agenciju Buhay Isla Ecotour s kojom smo imali fenomenalno iskustvo. Osim toga, mogu se rezervirati i privatne ekspedicije, ali njihova cijena je značajno veća.

Dakle, ako vas zove avantura i čeznete napustiti svoju zonu udobnosti kako biste otkrili netaknutu ljepotu Filipina, nemojte se ustručavati rezervirati ovu ekspediciju. To nije samo putovanje; to je nezaboravna avantura koja vas približava srži života, daleko od užurbanosti svakodnevice.

Za one koji razmišljaju o ovoj ekspediciji, korisno je razmotriti neke praktične savjete. Na primjer, ponesite sa sobom dosta kreme za sunčanje jer ćete biti izloženi suncu veći dio dana. Vodootporna (GoPro) kamera je također neophodna za snimanje svih onih nezaboravnih trenutaka. Osim toga, poželjno je ponijeti vodootpornu torbu (dry bag), laganu odjeću i šešir, sunčane naočale, repelente protiv insekata (komarci i pješčane mušice „sand flies“ lokalno zvane Niknik), majicu za plivanje s UV faktorom, opremu za plivanje/ronjenje, staklenu/termos bocu, cipele za vodu (water shoes), ručnik za plažu i za osobnu higijenu…

Coron

Otok Coron se nalazi na sjeveru Palawana i jedno je od najljepših mjesta na Filipinima. Samo neki od najboljih razloga zašto biste ga trebali posjetiti uključuju prekrasne kristalno čiste plaže s tirkiznom bojom mora, koje su jedne od najljepših na Filipinima, kao i bogatstvo podvodnog svijeta, uključujući koraljne grebene, morske kornjače i brojne vrste tropskih riba.

Trebate razlikovati otok Coron i grad Coron. Grad Coron nalazi se na susjednom otoku Busuanga, na kojem se nalazi i aerodrom (udaljen od grada oko 45-60 minuta taxijem/kombijem ovisno o gužvi), u kojem ćete biti smješteni i s kojega se kreće na jednodnevne izlete brodovima na otok Coron, gdje se nalaze glavne atrakcije.

Prvi dan išli smo na zajednički izlet (shared group tour) Super Ultimate Tour, koja objedinjava najvažnije atrakcije i koja je primjerena za turiste koji nemaju previše dana na raspolaganju u Coronu. Na turu smo krenuli iz hotela u 8:00 ujutro, međutim dok se cijela grupa okupila u luci, na brod smo se ukrcali tek oko 9:15. Tada smo trebali ići pokupiti kajake koji se pretežno jedino koriste u Twin laguni, tako da smo turu efektivno startali iz luke tek oko 10:00h. Pomalo razočaravajuće… Vezano za kajake, nudit će vam prozirne kajake po cijeni od 1.500 pesosa (cca 25 Eura) ili standardne kajake po cijeni od 1.000 PHP (cca 17 Eura), dok je cjelodnevni izlet stajao 1.600 PHP po osobi (uključuje ručak i vodiča). Environmental Fee za Coron se dodatno plaća i trenutno iznosi 300 PHP po osobi. Osobno smatram da se rentanje kajaka ovdje ne isplati, tako da ga mi nismo rentali, jer faktički jedino u Twin laguni se isti koriste, dobri kupači mogu bez previše napora preplivati iz lagune u lagunu, tako da procijenite sami što je za vas najbolje. U sklopu ture ići ćete osim Twin Lagune i na CYC beach i Coral Reef (koraljni greben) koji je okružuje, Skeleton Point (potopljena olupina broda koji se nalazi na dubini od nekoliko metara tako da se ni ne vidi najbolje i ova lokacija nas je najmanje oduševila, iako se tu nalaze brojne ribe, ako im bacite malo hrane od ručka plivati ćete u akvariju), Kayangan Lake i Barracuda Lake. Sve u svemu lijepa tura, ali gužve na pojedinim lokacijama nećete moći izbjeći ako idete na grupnu turu.

coron tura
Twin Lagoon

Za naš zadnji dan na Filipinima odlučili smo se za privatnu turu (Island Escapade), u sklopu koje se ide na udaljenije otoke u arhipelagu ispred Corona, pa smo tako mi posjetili Coco beach, otoke Bulog Dos Island, Banana Island te Malcapuya Island. U turu se može ukombinirati i Ditaytayan Island, međutim kako smo isti mi već posjetili u sklopu ekspedicije brodom između El Nida i Corona, isti smo odlučili izostaviti. S agencijom trebate jasno definirati koje otoke želite posjetiti u sklopu ture i jedino ako se odlučite na privatnu turu možete sami odabrati željene otoke. Cijena koju smo mi ispregovarali za 4 osobe je iznosila 11.000 PHP (oko 180 Eura), uključivala je ručak i vodiča, startali smo iz luke u 8:00h ujutro tako da smo imali cijeli dan za iskoristiti i na nekim lokacijama smo bili prvi i sami samcati. Ako bi išli na ovakvu Grupnu turu (shared tour), 100% bi na turu krenuli dosta kasnije, ne bi mogli sami odrediti otoke i redoslijed kako ih želite posjetiti te malo je vjerojatno da bi izbjegli gužvu na lokacijama. Iako dobra strana Grupnih tura je da bi cijena bila vjerojatno upola niža.

banana island
Banana island

Otoci i plaže koje smo mi posjetili u sklopu ove ture su prekrasni i bio je ovo predivan završetak naše avanture po Filipinima.

Od restorana u Coronu smo posjetili Salud by Get Real, Gavin’s Kitchen + bar i Lobster King – večera za nas četvoro (2 porcije škampa u tempuri + 2 porcije škampa na buzaru + 4 manja jastoga + 8 pića ukupno nas je koštalo 63 eura).

Od ostalih aktivnosti u Coronu nude se brojne druge ture poput A i B, Reef and Wreck te Calauit Safari. Još jedan od lijepih otoka za posjetiti je Pass Island, jedno od najljepših mjesta za snorklanje Siete Pecados Marine Park, termalni izvori Maquinit Hot Springs, u koje se obično ide u predvečerje, Mount Tapyas Viewdeck – brdo iznad grada za promatranje zalaska sunca.

vodič filipini Bulog Dos Island
Bulog Dos Island

Za kraj mogu reći – jedno je sigurno, zaljubljenici u prirodu, predivne plaže, kulturu, podvodni svijet, izvrsnu kuhinju, i još bi mogao unedogled nabrajati, na Filipinima ćete doći na svoje!

Članak sponzorira https://www.airfrance.com

Kontakt – Domagoj Sever “Detaljan vodič za Filipine, tropski raj u jugozapadnoj Aziji”

Povezani članci

Ostavite komentar

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ova web stranica koristi kolačiće za unaprijeđenje Vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da ste u redu s ovim, ali možete se odustati ako želite. Prihvati Saznaj više